Regenerativna medicina – budućnost terapije bola

U Beogradu je sredinom maja održan 17. Beogradski internacionalni simpozijum o bolu (BISOP) koji tradicionalno okuplja vodeće domaće i svetske stručnjake iz oblasti anesteziologije i terapije bolnih stanja. Ovogodišnji simpozijum obeležila su brojna predavanja i prezentacije iz tih medicinskih oblasti, a poseban naglasak je stavljen na regenerativnu medicinu u terapiji hroničnog bola.

Uvodna reč data je od strane dr Nebojše Kneževića i dr Dušice Stamenković, koji su govorili o najnovijim saznanjima koja se tiču uloge genetske komponente u terapiji hroničnog bola, kao i o postoperativnom toku i saniranju postoperativnog bola. Tokom iste sesije, dr Katarina Mladenović je predstavila osnovne koncepte regenerativne medicine, koje je zatim dr Džihan Abazović dalje detaljno pojasnio uz prikaz primera iz prakse i iznošenje saveta za njihovu širu kliničku primenu.

“Regenerativna medicina je mlada nauka koja nema za cilj samo tretiranje simptoma bolesti nego i mogućnost otklanjanja samog uzroka oboljenja i restituciju organizma. Upotreba plazme obogaćene trombocitima (PRP) i matičnih ćelija najčešće su primenjivani terapijski postupci, a prednost ove metode ogleda se i u tome što se PRP dobija iz krvi i/ili koštane srži samog pacijenta, te je, samim tim, potpuno bezbedna, budući da je isključena mogućnost bilo kakve reakcije odbacivanja“, istakao je dr Abazović.

Najčešća hronična bolna stanja koja mogu biti lečena metodama regenerativne medicine jesu različite degenerativne promene na koštano-zglobnom sistemu, kao što su osteoartroza, diskus hernije, povrede tetiva i ligamenata. Svi učesnici bili su saglasni da regenerativna medicina ima veliki potencijal i za ublažavanje bola koji je posledica oštećenja perifernih nerava i spasticiteta. Primena ovih terapijskih metoda moguća je i u drugim oblastima medicine poput ginekologije, kardiologije, ortopedije, kao i estetske medicine.

Zaključak 17. BISOP-a je da regenerativna medicina predstavlja oblast koja se ubrzano razvija i koja zbog svog potencijala da omogući potpuno izlečenje pretenduje da postane vodeća strategija u svakodnevnoj kliničkoj praksi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *